Čivava

9. února 2016 v 12:05 | tkolouch

Čivava

Základní informace:
  • Velikost-16 až 20cm
  • Váha-max.2,7kg
  • Třída-Společenské plemeno
  • Srst-Dlouhosrstý:dlouhá a měkká na dotek,mírně vlnitá
  • Krátkosrstý:krátká a hustá,měkká na dotek
  • Další znaky-Jablkovitě vyklenutá hlava,velké nápadné uši a kulaté oči,rovný hřbet,dlouhý ocas
Existují dva druhy čivav,krátkosrstá a dlouhosrstá.Po určitou dobu bylo běžné,že se krátkosrstá i dlouhosrstá čivava křížily a ve vrzích se objevovala štěňata obou typů.To však již není povoleno.Ještě v padesátých letech byla čivava v Británii poměrně vzácné,ale dnes silněji proniká na ostrovní přehlídky.Čivava je výjimečně inteligentní,přítulná,ale i majetnická,která ústupně plní funkci miniaturního hlídače.Přesto že je považována za psa do klína ujde tolik,kolik jeho pán.Při procházkách je nutné si ohlídat,aby se nepustil do potyčky,neboť při setkání s jinými psy se domnívá,že je ohromná,a podle toho se i chová.Plemeno je nenáročné,neboť krátkosrstá i dlouhosrstá varieta vyžadují jen omezenou péči o srst,která spočívá v každodenním pročesání měkkým kartáčem.
Dlouhosrstá čivava


Čivava je mrštný, pozorný, temperamentní a velmi odvážný malý pes. Přes svou maličkou velikost se hodí pro různé psí sporty,baví ji učit se nejrůznějším novým kouskům a trikům.Vzhledem k malému vzrůstu je potřeba dbát zvýšených ohledů na zacházení s čivavou, zejména aby nedošlo ke zlomeninám či prochladnutí. Čivava se průměrně dožívá 12 - 14 let, při dobré péči však není u tohoto plemene výjimkou ani 18 let.

Nemoci a chov

Mezi závažné vady se u plemene čivava řadí agresivita nebo bázlivost, otevřená fontanela (defekt lebky), deformace čelistí a váha pod 500g nebo nad 3kg. Typickým zdravotním problémem čivavy je luxace pately (defekt kolenního kloubu), která je do značné míry dědičná. Je proto vhodné se při výběru štěněte čivavy na tyto vady zaměřit a zajímat se o zdraví předků daného vrhu.Chov těchto psíků bývá značně problematický, což by si měl uvědomit každý chovatel ještě předtím, než nechá svou fenku nakrýt. Ve vrhu bývají obvykle asi 2 nebo 3 štěňata, která se ovšem rodí poměrně velká, a proto často přicházejí na svět císařským řezem.Každý, kdo má zájem o pořízení čivavy si musí uvědomit, že je to pes, jako každý jiný, který má své potřeby, a ne hračka.
Doporučuji čivavu všem zodpovědným majitelům:)

Krátkosrstá čivavaMrkajícíUsmívající se
tkolouch
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama